set

اصول ست کردن شال و روسری با مانتو

برای ست کردن شال و روسری با مانتو ابتدا باید رنگ‌هایی که مناسب صورت شما هستند را بشناسید و سپس با کمک دایره رنگ و قوانین انتخاب رنگ‌ها، شال و روسری مناسب برای مانتو‌های خود را انتخاب کنید.

 تناسب رنگ در لباس پوشیدن یکی از مهمترین اصول خوش پوشی است. از طرفی مانتو و روسری یا شال از اصلی‌ترین لباس‌های خانم‌های ایرانی به حساب می‌آید که رعایت تناسب رنگ و ست کردن درست آن‌ها کلید اصلی برای داشتن یک استایل خوب است. در این مقاله خانه مد حامده مزیدی قصد دارد تا اصول اولیه ست کردن شال و روسری با مانتو را برای خانم‌های ایرانی بیان کند. ابتدا به سراغ ست‌های رنگی ساده می‌رویم و بعد از آن برای ست‌های رنگی پیچیده‌تر به سراغ دایره رنگ یا چرخه رنگ خواهیم رفت. در انتها نیز اصول اصلی انتخاب روسری و شال را بیان می‌کنیم.

در ابتدا چند اصطلاح مهم را به شما معرفی می‌کنیم.

  • ته رنگ: به ترکیب هر رنگ با سفید ته رنگی از رنگ اولیه گفته می‌شود که هر چقدر در این ترکیب رنگ سفید بیشتر باشد رنگ نهایی روشن‌تر است. رنگ سفید با ته رنگ‌ها به خوبی ست می‌شود و می‌توانید از این موضوع در ست کردن شال و روسری با مانتو استفاده کنید.
white
ته رنگ سفید
  • سایه رنگ: به ترکیب رنگ‌ها با رنگ سیاه، سایه رنگ گفته می‌شود که هر چقدر رنگ سیاه ترکیب بیشتر باشد، رنگ تیره‌تری حاصل می‌شود. رنگ سیاه و تن‌های رنگی به خوبی با هم تناسب دارند و ست می‌شوند.
color
  • تن رنگ: تن رنگ‌ها در واقع ترکیب هر رنگ با خاکستری است. رنگ خاکستری با تن‌های رنگی به خوبی ست می‌شود. مانند عکس زیر که پالتو خاکستری با یک شال تن رنگی بنفش ست شده است.

ست کردن شال و روسری با مانتو طوسی

طوسی یکی از رنگ‌های خنثی است بنابراین به جز رنگ قهوه‌ای شما می‌توانید از سایر رنگ‌ها به عنوان روسری یا شال ست این مانتو استفاده کنید. اگر راهنمایی دقیق‌تری می‌خواهید بهترین رنگ‌ها برای ست کردن با مانتو خاکستری و طوسی رنگ‌های پاستیلی و تن‌های رنگ‌های مختلف است.

از رنگ‌هایی که در ست کردن شال و روسری با مانتو با رنگ طوسی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند، رنگ زرشکی و صورتی است. همان طور که در دو تصویر زیر می‌بینید این دو رنگ به خوبی با طوسی ست می‌شود و در بین خانم‌ها از ست‌های پرطرفدار و دوست داشتنی هستند.

color2
جدول رنگ برای ست کردن

ست کردن مانتو سفید با شال و روسری

برای ست کردن شال و روسری با مانتوی سفید که یک رنگ خنثی است، شما می‌توانید از همه رنگ‌ها به غیر از رنگ کرم، استفاده کنید. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم بهترین رنگ‌ها، رنگ‌های روشن و ته رنگ‌ها و البته رنگ‌های پاستیلی است که به خوبی با این رنگ از مانتو ست می‌شوند.

ست کردن روسری با مانتو مشکی

رنگ مشکی هم به عنوان یک رنگ خنثی با همه رنگ‌ها به جز رنگ قهوه‌ای و سرمه‌ای به خوبی ست می‌شود. بهترین رنگ‌هایی که با رنگ مشکی تناسب دارند رنگ‌های تیره و سایه رنگ‌ها هستند.
از ست‌های محبوب بین خانم‌های ایرانی در ست کردن شال و روسری با مانتو مشکی، زرشکی و قرمز است. ست کردن مانتوی مشکی با یک شال زرشکی و قرمز تیره یک انتخاب شیک برای خانم‌هایی است که رنگ قرمز با رنگ پوست و موی آن‌ها تناسب خوبی دارد.

redblack
س

ست کردن با مانتو آبی کاربنی

آبی کاربنی هم یکی از رنگ‌های پرطرفدار در بین خانم‌های ایرانی است. برای ست کردن شال و روسری با مانتو آبی کاربنی در اولین گام می‌توانید از رنگ‌های مشابه مثل خود آبی کاربنی، سرمه‌ای و آبی استفاده کنید.
اما اگر به دنبال ست رنگی جذاب‌تری هستید به سراغ رنگ زرد لیمویی و سبز روشن بروید. بهترین و پرطرفدارترین ست رنگی با آبی کاربنی استفاده از شال و روسری زرد لیمویی است.
اگر این رنگ‌ها را در ست کردن روسری با مانتو آبی کاربنی دوست ندارید به سراغ رنگ سفید بروید. سفید می‌تواند یک ست دخترانه شیک برای شما بسازد.اگر اهل پوشیدن رنگ‌های روشن نیستید بهتر است یک روسری یا شال مشکی یا سرمه‌ای را با مانتوی آبی کاربنی ست کنید.

استفاده از دایره رنگ 

برای انتخاب ست‌های رنگی پیچیده‌تر و شیک‌تر بهترین راهکار استفاده از دایره رنگ است. دایره رنگ یک روش ساده برای ست کردن رنگ‌ها در کنار یکدیگر است. در مرکز دایره سه رنگ اصلی قرار دارد. در دایره خارجی سه رنگ ثانویه که از ترکیب رنگ‌های اصلی پدید می‌آید را می‌بینیم و در دایره آخر ترکیب‌های دو به دو این ۶ رنگ اولیه و ثانویه دیده می‌شود.
برای استفاده از دایره رنگ باید در جهت عقربه‌های ساعت روی دایره رنگ حرکت نمود.

color circle
دایره رنگ

سه قانون اصلی و مهم برای استفاده از دایره رنگ وجود دارد و رنگ‌های موجود در این دایره را به سه دسته تقسیم می‌کند که با این تقسیم بندی می توانید رنگ های متناسب را در کنار یکدیگر بچینید. 

۱- استفاده از رنگ‌های مکمل 

این رنگ‌ها در چرخه رنگ روبری هم قرار دارند. ست کردن رنگ‌های مکمل خیلی باب نیست، اما اگر دوست دارید دو رنگ مکمل استفاده کنید بهتر است از ته رنگ، تن یا سایه یکی از رنگ‌های مکمل در کنار رنگ دیگر استفاده کنید. مثلا در مورد دومین بنفش و زرد بهتر است دومین بنفش در کنار زرد زرچوبه‌ای یا زرد طلایی استفاده شود.

۲- استفاده از رنگ‌های مشابه

در واقع هر رنگ با دو خانه کناری خود، سه رنگ مشابه هستند. (حرکت در جهت عقربه‌های ساعت). این سری از رنگ‌ها به خوبی با یکدیگر ست می‌شوند و بین شال و مانتوی شما تناسب رنگ ایجاد می‌کند. اغلب مردم این سری از ست‌های رنگی را دوست دارند.

۳- ست‌های رنگی متضاد برای مانتوهای دخترانه

 اگر یک رنگ روی دایره در نظر بگیرید با گذشتن از سه خانه به خانه چهارم برسید، رنگ اول و چهارم رنگ‌های متضاد هستند.
این قانون رنگی می‌تواند پرکاربردترین قانون برای دخترخانم‌های ایرانی باشد. استفاده از رنگ‌های متضاد برای ست کردن شال و روسری با مانتو، دخترانه‌تر است.

  • مهربان خسروی
  • فروردین 18, 1401
  • 2086Visit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

search in site

Loading ...
بستن
مقایسه